Bury and Diss looking to build on recent momentum

Latest sports news from the Bury Free Press
Latest sports news from the Bury Free Press
0
Have your say

Bury St Edmunds Rugby Club return to the Haberden this weekend as they look to build on a hard-fought 21-18 victory away at Barnes against visiting Cornish All Blacks.

In their National League Two South encounter Bury had to survive a late Barnes comeback, seven minutes of injury time and a last gasp penalty attempt from the home side as they sealed victory.

Meanwhile, Diss will be aiming to strengthen their position at the top of London Two North East when they travel to Rochford Hundred on Saturday.

The Mackenders-based outfit were held to a 3-3 draw by neighbours and title rival Norwich in a top-of-the-table clash last time out as Roger Coombs’ side maintained their unbeaten start to the season.

Elsewhere, Sudbury will be looking to get back to winning ways at home against South Woodham Ferrers after slipping to a 19-0 defeat away at Saffron Walden last weekend.

FIXTURES

NATIONAL LEAGUE TWO SOUTH

Bury St Edmunds v Cornish All Blacks.

LONDON THREE NORTH EAST

Stowmarket v Upminster.

GREENE KING EASTERN COUNTIES LEAGUE

Division One: Ely v Swaffham; Ipswich YM v Newmarket; Thurston v Wymondham; Wisbech v Thetford.

Division Two South: Aldeburgh & Thorpeness v Sudbury Talbots; Felixstowe v Stowmarket II; Hadleigh v Ipswich YM Hawks.

Division Two West: Bury Wolves v March Bears; Cantabrigian II v Mildenhall Red Lodge; Haverhill & District v Ely II.

Division Three North: Crusaders II v Diss III; Thetford II v Watton.

Division Three South: Harwich & Dovercourt II v Thurston II; Stowmarket III v University of Essex.

Division Four South: Ipswich YM III v Hadleigh Falcons; Southwold II v Bury Rovers; Sudbury Tigers v Woodbridge II.

LONDON TWO NORTH EAST

Sudbury v South Woodham Ferrers.

GREENE KING EASTERN COUNTIES LEAGUE

Division Two South: Aldeburgh & Thorpeness v Sudbury Talbots; Felixstowe v Stowmarket II; Hadleigh v Ipswich YM Hawks.

Division Three South: Harwich & Dovercourt II v Thurston II; Stowmarket III v University of Essex.

Division Four South: Ipswich YM III v Hadleigh Falcons; Southwold II v Bury Rovers; Sudbury Tigers v Woodbridge I.

FIXTURES

LONDON TWO NORTH EAST

Rochford Hundred v Diss.

GREENE KING EASTERN COUNTIES LEAGUE

Division Two North: Diss Saracens v Beccles II.

Division Three North: Crusaders II v Diss III; Thetford II v Watton.